Salı , Mart 26 2019
Ana Sayfa / Oyun İncelemeleri / Fortnite Detaylı Ön İnceleme

Fortnite Detaylı Ön İnceleme

İsim hakkı her kimde olursa olsun, bir firmanın Gears of War gibi temeli sağlam bir markanın imkanlarından sonuna kadar faydalanmasını bekleriz hepimiz. Yılda bir çıkan Battlefield, Call of Duty, Assasin’s Creed serisi oyunları bu beklentimizin temelini oluşturan oyunlardan yalnızca birkaçı. Ama Epic Games, “tek oyunluk yapımcı” unvanından artık kurtulmak istiyor. O nedenle ikinci büyük hamlesine hazırlanıyor. Hem de gayet yenilikçi bir bakış açısıyla… Free2play (tamamen ücretsiz) bir inşa-hayatta kalma oyunuyla.

2011’de Fortnite adını ilk duyduğumuzdan beri oyunla ilgili çok bilgi sahibi olamadık. Ama perde hafif hafif aralanıyor, oyunla ilgili bilgiler elimize ulaşmaya başlıyor. Perdenin arkasından da bolca baret ve inşaat malzemesi görünüyor. Çünkü Fortnite temelinde aksiyon barındırsa da, denkleme alın terinizi de katmak ve inşaat işine girmek gerekiyor.Fortnite Ön İnceleme

Bir grup kahramanın, dünyayı nereden geldiği (şimdilik) belli olmayan düşmanlara karşı savunmasını konu alıyor aslında Fortnite. Düşmanların geldiği geçitleri kapatmak, böylece dünyamızı bölge bölge geri almak bizim bu oyundaki amacımız. Bu arada evet, bir grup kahraman dedim. Yani toplayın arkadaşlarınızı! Akın akın gelen düşmanlar karşısında onlara ihtiyacınız olacak çünkü. Kendinizi oyuna attığınızda günleriniz etraftan ham madde toplayıp inşa etmekle, geceleriniz ise inşa ettiğiniz kaleyi düşmanlara karşı savunmakla geçecek.

İnşa kısmı oldukça önemsenmiş ve detaylı bir şekilde hazırlanmış Fortnite’ta. Her bir modülünü tek tek inşa edebildiğiniz, hatta üçe üç bu modüllerin de her bir dokuz iç modülüne müdahale edebildiğiniz bir inşaat sisteminden bahsediyoruz. Bir duvar mı yaptınız o zaman ateşli silahlar için birkaç delik açma zamanı. Duvarınıza kapı mı lazım? Ortadan iki bölümü işaretleyin veeee artık bir kapınız var. Peki bu kadar inşaatı ne ile yapacağız, hangi ham maddelere ihtiyacımız var, ham maddeleri nasıl toplayacağız? İşte o da gündüzleri yapacağınız diğer bir iş. Çünkü haritadaki kaynakları verimli bir şekilde toplamadan inşaat projelerinizi  gerçekleştiremiyorsunuz.Fortnite Ön İnceleme

Fortnite karakterleri üç farklı sınıftan oluşuyor. Bunlar Commando, Ninja ve Constructor (Müteahhit). Ama tüm sınıflar inşa edebilme yeteneğine sahip ve üç sınıfın karakterleri de savaşabiliyor. Sadece tarzları, ekipmanları ve genelde pasif olan geliştirilebilir yetenekleri biraz değişiyor, o kadar. Oyunun yapay zekası ise şu ana kadar deneyen herkesi şaşırtacak kadar yetenekli. Kalelerin güçlü ve zayıf yanları yapay zeka tarafından takip edilebiliyor. Bunun sonucunda da beklenmeyen düşmanlar çetin birer ceviz gibi karşınıza dikilebiliyor.

Oyunun önemli bir başka özelliği de, sadece yapay zeka tarafından kontrol edilen düşmanlarla sonsuza dek savaşmak zorunda olmamanız. Evet, Fortnite PvP özelliği de olan bir oyun. Fakat Epic Games’in bunu “ekstra bir mod” olarak mı yoksa oyunun güçlü bir kalesi olarak mı tasarladığını henüz bilmiyoruz.

Görsel olarak Fortnite, Gears of War’un aksine sade ve iddiasız. Stilize grafikleri biraz tercih meselesi aslında. Ama Fortnite kesinlikle Minecraft’tan iyi gözüküyor! Bu da nasıl bir kıyaslamaysa artık….

Çıkışı 2015’te olsa da yılın sonunda güzel bir açık betayla oyuncuların karşsına çıkma ihtimali var Fortnite’ın. Arkasındaki emek ve deneyime bakarak oldukça ses getiren bir oyun olacağından eminim ben.Fortnite Nasıl Olacak

Borcumuz Ne Kadar?

Fortinte aslında eşsiz bir oyun değil. Oyun dünyasında rakipleri var. O nedenle doğru bir karar veren Epic Games, oyunu free2play olarak sürecek piyasaya. Yani oyunu ücret ödemeden indirebilecek ve oynayabileceğiz. Oyunda pay2win mekaniklerinin olmayacağının altı çiziliyor, peki nasıl para kazanılacak?  İşte burada farklı inşa modüllerinin sahneye girişini görüyoruz. Daha afili kale duvarları isteyenler ya da hesabında daha hızlı seviye atlama hevesindekiler gerçek paraya başvurabilecek. Sonuçta oyunda size ekstra avantaj sağlayan herhangi bir şey satılmayacak deniyor. Bekleyip göreceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan Spintires İncelemesi başlıklı makalemizde spintires ve spintires detaylı inceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Assassin’s Creed: Rogue Ön İncelemesi

Assassin’s Creed serisinin bir diğer oyunu olarak ortaya çıktı Rogue. Milyonlarca PS3 ve Xbox360 sahibinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*